A HTTPS oldalak tanúsítványának hitelességét az oldalt betöltő böngésző vizsgálja. A böngészők látványosan figyelmeztetik a látogatót, ha nem tartják megbízhatónak a tanúsítvány hitelességét és azt is jelzik, ha ismert, elfogadott tanúsítványt érzékelnek (pl. zöld lakat a sor elején Chrome és Firefox esetében).
Nagyobb gondot jelent az, hogy egyes böngészők vagy azok egyes verzió gyakran a megbízható tanúsítványokat sem ismernek fel, ezzel hitelességi problémát okozva az oldal üzemeltetőjének. Az FreeCert tanúsítvány nagy előnye, hogy az alapját képező tanúsítvány mögött áll a két legelterjedtebb böngésző. Emellett a tapasztalatok és tesztek azt mutatják, hogy a többi böngésző is felismeri és elfogadja ezt a már milliók által használt tanúsítványt.
A HTTPS oldalakon folytatott tevékenységek -beleértve a fórumhozzászólásokat, személyes információkat vagy bankkártya adatokat- azonnal titkosításra kerülnek és egészen a weboldalt kiszolgáló szerverig titkosított információként haladnak.
A látogató számítógépe és az oldalt tároló szerver között nagyon hosszú az út, számos útválasztón, routeren mennek keresztül a weboldalon megadott adatok. Ez egy megfelelő tanúsítvánnyal ellátott HTTPS oldalról titkosítva megy tovább, míg az ilyennel nem rendelkező HTTP oldalaktól direkt módon, titkosítás nélkül áramlanak az adatok.
A megfelelő SSL tanúsítvánnyal nem rendelkező http oldalakon folytatott tevékenységek, illetve az azokon megadott adatok számos technológiával lehallgathatók, az adatok így illetéktelen kezekbe kerülhetnek.
Különösen veszélyes nyilvános wifi hálózaton meglátogatott http oldalakon megadni személyes vagy üzletileg érzékeny adatokat.
A .hu végű domainek éves díja 1200Ft+Áfa. A weboldalaknak, e-mail címeknek általában elég egy 6-os vagy egy 10-es csomag (3300-, illetve 6700Ft+Áfa/év). Az SSL ezen csomagokhoz ingyenes. Hosszabb távon egy .hu domain mögött működő FreeCert-et használó oldal éves fenntartása összesen kb. nettó 5-8 ezer Ft körül alakul.